út 06. 6.
|Studio Alta
Visual Vibrations & Headless Mule
Jedna vstupenka, dva silné zážitky. To je double bill show s Visual Vibrations a Headless Mule. Dvakrát performance, dvě současná témata a naprosto osobité podání.

Čas a místo
06. 6. 20:00 – 22:00
Studio Alta, U Českých loděnic, U Libeňského pivovaru 4, 180 00 Praha 8-Libeň, Česko
O události
Performerky Kassandra Wedel & Rosalie Wanka z Mnichova přiváží svou gestickou báseň, Martin Talaga svůj pohled na starou brazilskou legendu a slut-shaming. Energie, záře, rytmus – červnový double bill v ALTĚ.
Akci pořádá Bavorsko-česká platforma a je součástí Mezinárodní konference AND ČR & EAIPA 2023.
20:00 Kassandra Wedel & Rosalie Wanka: Visual Vibrations [Mnichov]
Site-specific Duo – 20 min
Představení je koncipováno jako gestická báseň, odkazující na opakující se aktuální témata (např. koronavirus, fake news, konspirační teorie…), šamanský rituál a trávení v pohybu slov, kterými jsme denně bombardováni médii. Rosalie Wanka a Kassandra Wedel (neslyšící) kombinují ve svém vystoupení hip hop, slam poetry a německou znakovou řeč, vše zvýrazněné beatem skupiny Uncertain Proportions.
VISUAL VIBRATIONS byla vybrána pro festival FREISCHIMMEN meets RODEO v říjnu 2022. Porota se vyjádřila: „Poetická gesta jsou v současnosti žádaná více než kdy jindy. Kassandra Wedel a Rosalie Wanka reagují na přetížení médií performativní básní: Visual Vibrations. S ohledem na množství módních slov, kterými jsme denně bombardováni, nabízí obě umělkyně inspirativní a krásnou odpověď, v níž se znakový jazyk a současný tanec virtuózním způsobem prolínají. […] Kassandra Wedel a Rosalie Wanka rozvíjejí jazyk přizpůsobený znakové multiplikaci naší doby: poetický, vtipný a povznášející“.
Více informací: https://www.rosaliewanka.com/visual-vibrations
21:00 Martin Talaga: Headless Mule
The Headless Mule (portugalsky Mula-Sem-Cabeça) je mýtická postava v brazilském folklóru, která zobrazuje ducha ženy, která byla Bohem prokleta za své hříchy. Legenda říká, že pokud žena svede kněze, promění se každý čtvrtek o půlnoci v mulu (kříženec osla a klisny) s plameny ohně místo hlavy a zahubí vše, co jí přijde do cesty. Na brazilském venkově je víra v tuto legendu tak silná, že někteří lidé nevycházejí ve čtvrteční noci ven. Časem se interpretace tohoto mýtu rozvinula a v současnosti zobrazuje hříchy jako smilstvo, nekrofagie nebo svatokrádež. Ve variacích mýtu žena bezhlavou mulu porodí.
Dnes bychom to nazvali Slut-shamingem. Slut-shaming je forma šikany – prostřednictvím ponižování lidí, zejména žen a dívek, které jsou vnímány jako porušení očekávání chování a vzhledu v souvislosti se sexualitou. Často se používá iv souvislosti s homosexuální menšinou, která mohou čelit nesouhlasu se sexuálním chováním považovaným za promiskuitní Příklady slut-shamingu mohou mít mnoho podob, zahrnují kritizování nebo trestání za: porušení pravidel oblékání, oblékání vnímána sexuálně provokativním způsobem; vyžádání přístupu k antikoncepci; předmanželský, mimomanželský, homosexualní, příležitostný nebo promiskuitní sex; nebo provozování prostituce.
Co je na příběhu podstatné je ale to, že zatímco žena je přeměněna v bestii, nikde není zmínka o nějakém trestu pro muže, který s ní daný hřích spáchal. Se Slut-shamingem se zřídka setkávají heterosexuální muži a tedy, slut-shaming je ukázkovým příkladem dvojího metru. Zatímco ženy za projevy sexuality odsuzuje, muže za stejné chování chválí. Zatímco „kluci budou kluci“, dívky budou cundry. Přestože veřejná diskuse o problematice slut-shamingu začala nedávno, ponižování žen pro jejich sexualitu není žádnou novinkou.